Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej bez wprowadzenia stanu wyjątkowego jest niezgodny z Konstytucją
Mówimy o tym już od wiosny. Pojawiły się już wyroki sądu potwierdzające tę opinię, z pewnością będą kolejne.
Trudno dziwić się desperacji przedsiębiorców. O ile wiosenna „tarcza finansowa” była mocno chaotyczna, w jakiś sposób ratowała bieżącą sytuację gospodarczą. Teraz jest o wiele trudniej. Zdumiewa fakt, że obecnie do skorzystania z pomocy istotne jest jakie firma ma PKD wpisane w działalności gospodarczej… To powoduje, że wiele firm, które od wielu tygodni są zmuszone całkowicie zawiesić działalność gospodarczą, dowiaduje się, że ich PKD nie uprawnia do skorzystania z pomocy…
Dodatkowo ostatnia „strasznie hojna” propozycja pomocy dla przedsiębiorców prowadzących infrastrukturę narciarską – umorzenia 80% podatku od nieruchomości – wskazuje, że źródło pieniędzy w kasie państwa wyschło już całkowicie.
*
W walce z pandemią dystans i maksymalne środki ostrożności są niezbędne, to oczywiste. Ale konieczne obostrzenia należy wprowadzać z głową, a przede wszystkim zgodnie Konstytucją.
Oczywista sprawą jest, że stanu wyjątkowego nie wprowadzono dlatego, by móc wiosną przeprowadzić wybory prezydenckie. Dodatkowo dodawano bałamutne tłumaczenia, że dzięki temu uniknie się wypłacania odszkodowań zagranicznym firmom (pomińmy już fakt, że takie rozróżnianie firm w zależności od właścicieli wydaje mi się reliktem z czasów dawno minionych).
Teraz widzimy, że to rozwiązanie ma służyć unikaniu wypłacania odszkodowań głównie rodzimym przedsiębiorcom. Można jednak założyć, że ostatecznie tych płatności nie da się uniknąć.
Zapewne w najbliższych dniach wielu przedsiębiorców podejmie ze Skarbem Państwa sądową walkę o odszkodowania. Wydaje się, że nie ma wątpliwości, którą stronę tego sporu należy wspierać.