• 23 listopada 2022

Prawą ręką przez lewe ucho, czyli zdumiewający pomysł na obronę przychodni

‼️ Prawą ręką przez lewe ucho, czyli zdumiewający pomysł na obronę przychodni ‼️
Od kilku tygodni zastanawiamy się w Tarnowskich Górach co autor ustawy miał na myśli, tworząc zapis zgodnie z którym przychodnia przyszpitalna musi znajdować się w tej samej dzielnicy co szpital.
Przecież sąsiednie ulice mogą leżeć w różnych dzielnicach ‼️
Dziś podczas posiedzenia Komisji Zdrowia Rady Powiatu Tarnogórskiego rozmawialiśmy na temat znalezienia rozwiązania tej sytuacji.
Pani poseł Barbara Dziuk podkreślała, że zmiana ustawy to skomplikowany proces (wg mnie dyskusyjna teza…), a o wiele szybszym i skuteczniejszym rozwiązaniem będzie zmiana granic dzielnic w Tarnowskich Górach ! Z takim pomysłem miał podobno wystąpić Burmistrz Tarnowskich Gór. Według tejże idei fragment Śródmieścia z budynkiem na ulicy Opolskiej 21, w którym znajdują się przyszpitalne przychodnie, miałby stać się swoistą eksklawą dzielnicy Stare Tarnowice…
Zgromadzeni na posiedzeniu Komisji z trudem starali się zachować powagę podczas prezentacji tego pomysłu…
*
Pani poseł poinformowała również, że w zapisie ustawy chodziło o duże miasta, zwłaszcza o Warszawę. Przewodniczący Rady Powiatu jednak przytomnie przytoczył zapis ustawy, w którym wskazane jest, że chodzi o dzielnice zarówno w rozumieniu ustawy o samorządzie gminnym, jak i o mieście stołecznym Warszawa.
W czasie dyskusji wspólnie z Przewodniczącym doszliśmy do wniosku, że najprostszym rozwiązaniem byłoby wykreślenie z ustawy odniesienia do ustawy o samorządzie gminnym….
Oczywiście realia obecnej kadencji wskazują, że projekty zgłaszane przez opozycje nie trafiają pod obrady, ale taki projekt mogę nawet w tym tygodniu przygotować.
Może zainspiruje on rządzących do poszukania rozwiązania troszkę mniej karkołomnego, niż przenoszenie kawałka dzielnicy Śródmieście do Starych Tarnowic.
*
Pozytywne jest to, że raczej nikomu nie zależy na zlikwidowaniu przychodni na ulicy Opolskiej i przeniesieniu na Pyskowicką, ale czytając ustawę literalnie wynika z niej, że jednak NFZ może uznać, że nie powinien przekazywać kontraktu na funkcjonowanie przychodni w tym miejscu.
Warto więc zmienić prawo i wbrew pozorom nie jest to karkołomny proces.