• 31 sierpnia 2023

Briefing w Zawadzkiem

W czwartek podczas briefingu prasowego na dworcu kolejowym w Zawadzkiem wraz z udziałem wicemarszałków województw opolskiego i śląskiego rozmawialiśmy na temat przyszłości połączenia kolejowego na linii nr 144 z Tarnowskich Gór do Opola.
Marszałkowie obu województw przedstawili konkretną deklarację- jeśli PKP PLK umożliwi kursowanie pociągów na tej trasie, czyli zbuduje sieć trakcyjną ( bo tory są), oba województwa wspólnie będą finansować połączenia Opole – Tarnowskie Góry.
W ciągu paru miesięcy po zmianie władzy w Sejmiku Śląskim udało się uzgodnić coś co przez poprzednie lata jakoś nie wychodziło…
Takie połączenie, oprócz podróży do Opola, umożliwi sprawne dojazdy do szkół lub pracy w Tarnowskich Górach mieszkańcom Brynka czy Tworoga.
Ponadto na ukończeniu jest budowa linii kolejowej nr 182 między Tarnowskimi Górami a Zawierciem, włączając w to stację Pyrzowice Lotnisko. Odnowienie linii na odcinku między Tarnowskimi Górami a Zawadzkim umożliwi więc podróżowanie koleją z Opola do Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach.
Obecnie wszystko zależy od zarządcy infrastruktury kolejowej, czyli spółki PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.