• 17 marca 2023

Spotkanie z Igorem Marczukiem

Z posłem ukraińskiego parlamentu Igorem Marczukiem współpracujemy na arenie międzynarodowej – przewodniczymy delegacjom parlamentów naszych krajów do Inicjatywy Środkowoeuropejskiej.
Igor jest przewodniczącym podkomisji ds. inwestycji w Radzie Najwyższej Ukrainy i poprosił mnie o przybliżenie polskich rozwiązań prawnych i finansowych w kilku dziedzinach.
Wiadomo, że teraz w Ukrainie najważniejsza jest wojna, ale parlament pracuje cały czas, więc bardzo zasadne jest przygotowywanie i wdrażanie reform, które będą przynosić efekty po odparciu rosyjskiej agresji.
Jednym z obszarów zainteresowań mojego gościa była rewitalizacja miast i odbudowa zabytków (Igor jest deputowanym z okręgu obejmującego m.in. Kamieniec Podolski, a więc miasto bogate także w zabytki kultury polskiej).
O polskich doświadczeniach rozmawialiśmy m.in. z burmistrzem Tarnowskich Gór Arkadiuszem Czechem i wiceprezydentem Bytomia Michałem Biedą.
Zobaczyliśmy odrestaurowane zamki w Starych Tarnowicach i Bobolicach. Pokazałem także świetne przykłady rewitalizacji – teren b. Kopalni Rozbark w Bytomiu i Łódź (nieocenionej pomocy udzieliła mi Małgorzata Niemczyk , dziękuję 🙂 ).
Zarówno odbudowane zamki i doskonałe przykłady nadania nowego charakteru poprzemysłowym terenom zrobiły na gościu wielkie wrażenie.